Niedobory Magnezu: Objawy, Przyczyny, Diagnostyka i Leczenie

Objawy i przyczyny niedoboru magnezu

Objawy niedoboru magnezu mogą być różnorodne i często niespecyficzne, co utrudnia ich rozpoznanie. Do najczęstszych objawów fizycznych należą zmęczenie, osłabienie, skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca oraz uczucie drżenia i mrowienia. Niedobór magnezu wpływa również na układ nerwowy, prowadząc do niepokoju, depresji, problemów z koncentracją oraz zawrotów głowy.

Przyczyny niedoboru magnezu są liczne i obejmują niewłaściwą dietę, choroby układu pokarmowego, cukrzycę, alkoholizm, chroniczny stres oraz stosowanie niektórych leków. Dieta uboga w produkty bogate w magnez, takie jak orzechy, nasiona, ciemnozielone warzywa liściaste i pełnoziarniste produkty zbożowe, może prowadzić do niedoboru tego minerału. Choroby takie jak celiakia, choroba Crohna i przewlekłe biegunki mogą zaburzać wchłanianie magnezu. Osoby z cukrzycą typu 2 często mają obniżony poziom magnezu, a nadmierne spożycie alkoholu zwiększa wydalanie magnezu z moczem. Chroniczny stres prowadzi do zwiększonego wydalania magnezu przez nerki, a niektóre leki, takie jak diuretyki, antybiotyki i leki przeciwnowotworowe, mogą obniżać poziom magnezu w organizmie.

suplement-magnez

Diagnostyka

i leczenie niedoboru magnezu

Diagnostyka niedoboru magnezu opiera się na objawach klinicznych oraz badaniach laboratoryjnych. Najczęściej stosowanym testem jest oznaczenie stężenia magnezu w surowicy krwi. W przypadku podejrzenia poważnego niedoboru, lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak ocena stężenia magnezu w moczu.

Leczenie niedoboru magnezu polega na zmianie diety oraz suplementacji. W przypadku łagodnych niedoborów, zmiana diety na bogatszą w magnez może być wystarczająca. W poważniejszych przypadkach konieczna może być suplementacja.

Suplementacja magnezu

Suplementy magnezu są dostępne w różnych formach, które różnią się biodostępnością i przeznaczeniem:

 • Tlenek magnezu – najczęściej stosowany ze względu na wysoką zawartość pierwiastkowego magnezu, ale ma niższą biodostępność w porównaniu z innymi formami.
 • Cytrynian magnezu – charakteryzuje się wysoką biodostępnością i jest często stosowany w leczeniu przewlekłych niedoborów magnezu, choć ma działanie przeczyszczające.
 • Chlorek magnezu – ma dobrą biodostępność i jest często stosowany jako roztwór do spożycia lub w postaci olejku magnezowego do stosowania na skórę.
 • Glicynian magnezu – uważany za jedną z najlepiej przyswajalnych form magnezu i rzadziej powoduje efekty uboczne, takie jak biegunka, dlatego polecany jest dla osób z wrażliwym układem pokarmowym.

Zalecana dawka magnezu zależy od wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Dla dorosłych wynosi 310-420 mg dziennie, dla kobiet w ciąży 350-360 mg dziennie, a dla dzieci 80-240 mg dziennie w zależności od wieku. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednią dawkę i formę magnezu.

Chociaż magnez jest zazwyczaj dobrze tolerowany, to nadmierna suplementacja może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak biegunka, nudności i skurcze brzucha. W rzadkich przypadkach nadmiar magnezu może prowadzić do hipermagnezemii, objawiającej się osłabieniem mięśni, niskim ciśnieniem krwi i zaburzeniami rytmu serca. Suplementy magnezu mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak antybiotyki, leki przeciwnadciśnieniowe i diuretyki, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zapobieganie niedoborom magnezu

Aby zapobiegać niedoborom magnezu, ważne jest, aby włączyć do diety produkty bogate w ten minerał. Należą do nich:

 • Orzechy i nasiona (migdały, orzechy nerkowca, dynia, słonecznik)
 • Zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż)
 • Pełnoziarniste produkty zbożowe (brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb)
 • Rośliny strączkowe (fasola, soczewica)

Oprócz diety, zdrowy styl życia również odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu niedoborom magnezu. Ważne jest unikanie nadmiernego stresu, ograniczenie spożycia alkoholu oraz odpowiednia aktywność fizyczna. Regularne badania kontrolne oraz konsultacje z lekarzem mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu magnezu i zapobieganiu poważnym problemom zdrowotnym.

niedobor magnezu objawy

Naturalne suplementy diety i żywienie w leczeniu niedoboru magnezu

Zastosowanie naturalnych suplementów diety

Naturalne suplementy diety mogą być skuteczne w uzupełnianiu niedoborów magnezu. Wśród popularnych naturalnych źródeł magnezu w suplementach znajdują się:

 • Olej magnezowy: Stosowany miejscowo na skórę, może być skuteczny w szybkim uzupełnianiu magnezu w organizmie.
 • Woda magnezowa: Naturalne wody mineralne, takie jak woda z Włoch lub Francji, mogą być bogate w magnez i mogą być stosowane jako codzienny suplement diety.
 • Sok z trawy pszenicznej: Jest naturalnym źródłem magnezu, a także innych ważnych minerałów i witamin.
 • Chlorek magnezu: Może być dodawany do kąpieli jako sól magnezowa, wspomagając wchłanianie magnezu przez skórę.

Żywienie w leczeniu niedoboru magnezu

Kluczowe jest, aby w diecie znalazły się produkty bogate w magnez. Oto kilka wskazówek dotyczących żywienia:

 • Spożywaj ciemnozielone warzywa liściaste: Szpinak, jarmuż, brokuły i inne ciemnozielone warzywa są doskonałym źródłem magnezu.
 • Włącz do diety orzechy i nasiona: Migdały, orzechy nerkowca, pestki dyni i nasiona słonecznika są bogate w magnez.
 • Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe: Brązowy ryż, quinoa, płatki owsiane i pełnoziarniste pieczywo dostarczają magnezu.
 • Spożywaj rośliny strączkowe: Fasola, soczewica, ciecierzyca i inne rośliny strączkowe są bogate w magnez.
 • Unikaj przetworzonych produktów spożywczych: Przetworzona żywność często zawiera słabe wartości odżywcze, w tym magnez.

Regularne spożywanie tych produktów może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu magnezu i zapobieganiu jego