W dzień dziecka staramy przychylić naszym dzieciom nieba. Jednym z bardzo ciekawych, zajmujących zajęć na świeżym powietrzu są uwielbiane przez naszych milusińskich zabawy na trampolinie. Niespożyta dziecięca energia, świeże powietrze, ruch i głośna muzyka to może być przepis na świetną zabawę. A kiedy dzieci skończą się bawić, zajmą się czymś innym, zamiast siadać w fotelu czy na kanapie, może warto samemu spróbować poskakać?

W klubach sportowych, klubach fitness organizowano zajęcia fitnessu na trampolinach– jumping fitness. Polegają na wykonywaniu ćwiczeń na jednoosobowej trampolinie. Takie zajęcia polecane są celu przełamania swojej monotonii treningowej, jako alternatywa dla cardio czyli np. biegania na bieżni, a także jako świetna zabawa. Trening może mieć różne stopnie intensywności – od delikatnego „kołysania” do intensywnego, łączącego skoki, wykroki, biegi w miejscu wszechstronnego treningu całego ciała. Zmiany grawitacji pobudzają do pracy więcej grup mięśniowych, w tym mięśnie głębokie. Podczas godzinnego treningu, podczas którego wykona się ponad 5000 skoków, można spalić 600 –1000 kcal.

Jakie są korzyści z treningu na trampolinie?

Jak każdy trening cardio zwiększa wydolność organizmu i wytrzymałość. Dzięki spalaniu sporej ilości kalorii może przyczynić się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej, utraty kilogramów i wymodelowania sylwetki (głównie brzuch, uda, pośladki). Poprawia koordynację ruchową, dotlenia nasz organizm, wzmacnia mięśnie, stawy i kości. Dobra zabawa poprawia też samopoczucie.

Jakie ćwiczenia wykonać?

Poniżej kilka przykładowych ćwiczeń.
Ćwiczenia można mieszać, łączyć, a także próbować samodzielnych kombinacji:
 • Proste i równe skoki w pozycji stojącej, z rękami wzdłuż ciała,
 • Skok z kopnięciem w powietrzu. Wyskok z jednej nogi, kopnięcie, lądowanie na dwie nogi. Przy kolejnym skoku, zmiana nogi.
 • Skok z uniesieniem kolana do przeciwległego łokcia angażujące skośne mięśnie brzucha.
 • Wyskoki z rękami wyciągniętymi wysoko do góry.
Czy każdy może tak trenować? Czy istnieją jakieś niebezpieczeństwa przy tego rodzaju aktywności?

Niestety trening na trampolinie nie jest dla wszystkich. Przeciwwskazania są dla osób, które:
 • są w ciąży,
 • są tuz po porodzie,
 • cierpią na choroby krążenia, nadciśnienie tętnicze,
 • cierpię na choroby układu oddechowego np. astmę,
 • mają zaburzenia równowagi, koordynacji ruchowej,
 • mają duża nadwagę lub otyłość,
 • doznały niedawno urazów lub kontuzji,
 • mają problemy ze stawem kolanowym, skokowym, biodrowym, są po endoprotezie lub cierpiące na osteoporozę lub inne choroby kości, dyskopatię.
Należy mieć na uwadze aby wykonywane ćwiczenia dostosować do swojego stanu zdrowia i do swojego aktualnego wytrenowania. W razie wątpliwości czy ten rodzaj aktywności jest dla ciebie odpowiedni, skontaktuj się z lekarzem i trenerem personalnym.

Ponadto należy wziąć pod uwagę poniższe informacje:

Należy pamiętać aby przed każdym treningiem wykonać rozgrzewkę. Dla największej aktywacji grup mięśniowych i lepszych efektów treningowych należy podskakiwać na ugiętych kolanach, napinając mięśnie brzucha. Na trampolinie można tez wykonywać zwykłe ćwiczenia typu: pompki, brzuszki, przysiady. Trampolina jest wtedy wykorzystywana jako niestabilne podłoże, wymaga od mięśni włożenia większej pracy w wykonanie ćwiczenia. Miękka mata zapewnia amortyzację, co powoduje, że jest bezpieczniejszy dla stawów od zwykłych podskoków czy biegania.

Szczególnie kobiety powinny uważać na regularne, długotrwałe, dynamiczne obciążenie mięśni dna miednicy, które mogą prowadzić do dysfunkcji uroginekologicznych. Dlatego ten rodzaj aktywności jest odradzany po porodzie przez minimum sześć miesięcy, gdy mięśnie dna miednicy, nogi i kręgosłup są bardzo obciążone. Zaleca się aby osoby, które nie mają świadomości swojego ciała, które nie umieją kontrolować napięć swoich mięśni nie trenowały dłużej niż dziesięć minut i decydowały się na stałą intensywność skoków.

Po treningu na pewno będziesz bardzo zmęczony. Pomyśl o regeneracji swoich mięśni, wspomagając swój organizm preparatem magnezowym. np. bioMagnezem organicznym Premium z witaminami B6 i B12 i cynkiem.

Podczas treningu wytrzymałościowego tracimy bardzo dużą ilość elektrolitów wraz z potem. Razem z nimi dochodzi do utraty cennych minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Należy je koniecznie uzupełnić dla równowagi kwasowo-zasadowej np. produktami Biofarmacji – produktami magnezowymi (np. bioMagnez Dead Sea), potasowymi (organiczny bioPotas premium), multimineralnymi (organiczne bioMultiminerały + D3) lub dedykowanymi suplementami dla sportowców SPORT&JOINTS i SPORT&CARDIO. Odsyłamy tez do bardzo ciekawego artykułu o elektrolitach, który znajduje się na naszym BLOGU – Czym są elektrolity i jaki mają wpływ na organizm?

Skakanie na trampolinie przez dzieci i dorosłych staje się coraz bardziej popularne. Jeżeli masz w domu trampolinę, sprawdź czy to zabawa dla ciebie! To przecież znakomita forma spędzania wolnego czasu, która łączy przyjemne z pożytecznym – relaks i trening.
01 czerwiec, 2020 — Katarzyna Wychowanek