Niektórzy z nas już po pierwszym dniu używania środka odkażającego po każdym myciu rąk mają od razu problemy ze skórą dłoni, która staje się czerwona, spierzchnięta, szorstka i bolesna. A kiedy nastąpią silne podrażnienia i ulegnie uszkodzeniu ciągłość skóry, do wnętrza naskórka maja szansę wniknąć bakterie, wirusy i grzyby. To może być początek chorób dermatologicznych.

Szczególnie narażone na te problemy są osoby, które już borykają się z problemami dermatologicznymi, którzy mają skórę atopową i dodatkowo muszą wykonywać swoje prace korzystając z gumowych rękawiczek.

Jakie są zalecenia w obecnej sytuacji?

Zgodnie z zaleceniami bezwzględny obowiązek mycia i dezynfekowania rąk mają osoby, które pracują w warunkach szpitalnych, wśród innych ludzi i w pomieszczeniach zamkniętych. Jeżeli chodzi o warunki domowe, zaleca się myć i dezynfekować ręce po każdym wyjściu z domu, a także wszystkie dotykane miejsca np. klamki, włączniki świateł. Mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund.
 1. Zmocz ręce wodą.
 2. Namydl mydłem obie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
 3. Dokładnie rozprowadź mydło na całej powierzchni rąk, pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, kciuków, grzbietów palców, wierzchu dłoni i nadgarstków.
 4. Starannie opłucz wodą.
 5. Wytrzyj do sucha jednorazowym ręcznikiem. Jeżeli mycie rąk następuje w miejscu publicznym, skorzystaj z papierowego ręcznika żeby nie dotykać czystymi dłońmi klamek i drzwi.
Jakie są zagrożenia dla skóry?

Skóra naszych dłoni źle znosi częste mycie i odkażanie. Środki o wysokim stężeniu substancji aktywnej mają negatywny wpływ na każdą nawet zdrową skórę. Typowe symptomy to: sucha, łuszcząca, pękająca skóra, swędząca między palcami i na kostkach palców.

Jak możemy pomóc skórze?

 • Bardzo ważne jest dokładne wycieranie i osuszanie dłoni.
 • Konieczne jest natłuszczanie i nawilżanie dłoni dowolnym kremem kilka minut po dezynfekcji aby przywrócić ochronną warstwę skóry. Może być to krem wzbogacony witaminami i minerałami, które zostaną omówione w ostatniej części artykułu.
 • Należy unikać preparatów perfumowanych do pielęgnacji skóry dłoni. Mogą ją podrażniać, pozostawiać skórę szczypiącą, swędzącą. Szczególnie powinni pamiętać o tym alergicy.
 • Należy wybrać dobrej jakości, niedrażniące mydło. Bez substancji zapachowych i konserwantów.
 • Można pomyśleć o użyciu emolientów do kąpieli.
 • Nie należy dotykać twarzy. Nie tylko ze względu na możliwość zakażenia wirusem, ale również by nie spowodować podrażnień kontaktowych przez konserwanty zawarte w środkach odkażających, które mamy na dłoniach.
Witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry

Mając na uwadze dobro i pielęgnację naszej skóry, przedstawiamy listę witamin i minerałów, które wpływają korzystnie na zachodzące w niej procesy.
 • witamina E czyli witamina młodości. Jako antyutleniacz opóźnia procesy starzenia się skóry, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym wywoływanym przez wolne rodniki, których nadmiar uszkadza białka, tłuszcze i DNA komórek.
 • witamina A – uelastycznia i ujędrnia skórę, chroni skórę przed przebarwieniami,
 • witamina K – wpływa na krzepliwość krwi, co ma duże znaczenie dla cer skłonnych do podrażnień, naczynkowych, wrażliwych,
 • witamina C – uelastycznia i ujędrnia skórę, uczestniczy w syntezie kolagenu,
 • witaminy z grupy B – posiadają właściwości regenerujące,
 • cynk przeciwutleniacz, opóźnia procesy starzenia się skóry, reguluje produkcję sebum w skórze, posiada właściwości regeneracyjne, przyspiesza gojenie ran. Cynk występuje w produkcie Biofarmacji - bioMULTIMINERAŁY + D3 w ilości 15mg czyli w 150% RWS, a także w preparatach dla sportowców. Suplementacja minerałami z Morza Martwego wpływa na cały organizm niwelując niedobory mineralne.
 • miedź – właściwości regulacyjne, kontroluje wydzielanie sebum i utrzymuje odpowiedni poziom pH skóry,
 • selen – antyoksydant, opóźnia procesy starzenia się skóry,
 • kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 – chronią, nawilżają, odżywiają skórę, posiadają właściwości regeneracyjne.
Stosowanie odpowiednio dobranych witamin i minerałów oddziałuje na całe nasze ciało między innymi na prawidłowe funkcjonowanie skóry. To pielęgnacja od wewnątrz, która pomaga nawilżyć i odżywić skórę, szybciej ją zregenerować. Dlatego warto do swojej diety wprowadzić produkty, które zawierają wyżej wymienione składniki lub pomyśleć o dodatkowej suplementacji.  
06 kwiecień, 2020 — Katarzyna Wychowanek