Czym są elektrolity?

Elektrolity są pierwiastkami naturalnie występującymi w organizmie – w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Są to wodne roztwory jonów: sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorku i fosforanu. Odgrywają one kluczową rolę w utrzymywaniu odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej, przewodzeniu impulsów nerwowych oraz utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia osmotycznego. Ponadto regulują pracę mięśni i wpływają na regenerację tkanek.

Prawidłowe stężenie elektrolitów u osób dorosłych wynosi:
Sód: 135–145 mmol/l
Potas: 3,5–5,1 mmol/l
Magnez: 0,65–1,2 mmol/l
Wapń: 2,25–2,75 mmol/l
Chlor: 98 - 106 mmol/l
Fosforany: 0,81-1,62 mmol/l

Wyniki można otrzymać po wykonaniu badania zwanego jonogramem. Wykonuje się je najczęściej gdy podejrzewa się zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie. Poleca się jego wykonanie jeżeli występują następujące objawy: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie, brak koncentracji, senność, zaburzenia rytmu serca, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze a także przy ocenie pracy wątroby i nerek.

Kiedy tracimy najwięcej elektrolitów?

Elektrolity tracimy podczas intensywnych treningów, pracy fizycznej, różnych stanów chorobowych np. podczas biegunki, wymiotów, gorączki oraz na skutek zażywania pewnych leków (np. na nadciśnienie tętnicze). Niedobór elektrolitów może również być następstwem zbyt małego spożycia wody oraz nieodpowiedniej diety. U osób w podeszłym wieku, w wyniku procesów starzenia się zmniejsza się ilość wody w organizmie i pogarsza funkcjonowanie narządów – w tym nerek, które są niezbędne przy prawidłowej gospodarce elektrolitami. Na niedobór elektrolitów często cierpią osoby ze schorzeniami nerek, które stosują leki moczopędne, a także  osoby z niewydolnością serca, ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową lub stosujące środki przeczyszczające.

Jakie są skutki niedoboru elektrolitów?

Nadmierna utrata elektrolitów może prowadzić do odwodnienia. Niedobory potasu mogą spowodować zaburzenia pracy serca, wzrost ciśnienia krwi oraz skurcze mięśni nóg, jak również podenerwowanie i zmęczenie. Nadmierna utrata sodu może powodować uczucie osłabienia, zmęczenia, senność, nudności oraz bóle głowy.

Jak wyrównać poziom elektrolitów w organizmie?

W przypadku niedoborów elektrolitowych poleca się dodatkowe nawodnienie, modyfikację diety i dodatkowa suplementacja.

Aby dostarczyć sód w diecie można spożyć sól kuchenną lub gotowe soki pomidorowe.
Aby dostarczyć potas – banan, pomidor, ziemniaki, nasiona, orzechy.
Chlorek – oliwki, sałata, sól.
Magnez – nasiona dyni, nasiona słonecznika, szpinak, jarmuż, bób, otręby, kakao, gorzka czekolada, migdały.
Wapń – przetwory mleczne, sardynki, figi, jarmuż, brokuł.

Elektrolitowe produkty Biofarmacji zapewniają skuteczne nawodnienie organizmu. Mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, w celu utrzymania odpowiedniego poziomu wody i elektrolitów, jak i doraźnie w przypadku odwodnienia spowodowanego chorobą lub upałem, intensywnego wysiłku fizycznego i umysłowego oraz okresu zwiększonego narażenia na stres.

Produkty Biofarmacji z linii SPORT aktywnie wspierają gospodarkę wodno-elektrolitową

SPORT&JOINTS oraz SPORT&CARDIO to specjalnie skomponowana mieszanka składników aktywnych w formie proszku do sporządzenia roztworu doustnego, bez żadnych sztucznych dodatków, słodzików, wzmacniaczy smaku, barwników, środków zwiększających rozpuszczalność, musujących i konserwantów. 

SPORT&CARDIO to elektrolityczny roztwór węglowodanów z solami mineralnymi – magnezem, potasem, sodem i cynkiem. Osmolarność roztworu wynosi 269 mmol/l. 

SPORT&JOINTS to elektrolityczny roztwór węglowodanów z solami mineralnymi – magnezem, potasem, sodem, cynkiem i wapniem, a także z glukozamina pochodzenia morskiego. Osmolarność roztworu wynosi 239 mmol/l.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrych elektrolitów?

  • na informację o osmolarności,
  • krótki i prosty skład,
  • wysoko przyswajalne minerały np. w formie cytrynianów,
  • bez „poprawiaczy smaku”
  • bez sztucznych słodzików,
  • bez barwników,
  • bez sztucznych aromatów.

Produkty Biofarmacji spełniają wszystkie wymienione powyżej kryteria. 

SPORT&JOINTS można stosować od 6 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące po konsultacji z lekarzem. Produkt zawiera glukozaminę pochodzenia morskiego, nie należy stosować przy uczuleniu na skorupiaki i produkty pochodne. 

SPORT&CARDIO można stosować od 6 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące po konsultacji z lekarzem. Produkt wegański.

Polecamy również jednoskładnikowy elektrolit bioPotas premium, który jest produktem wegańskim, również można go stosować od 6 roku życia oraz bioMagnez 300g i bioMagnez 500g, który można stosować od 2 roku życia dziecka. Produkt bezpieczny dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

 

Jeżeli masz pytania o konkretne preparaty jak i o dawkowanie naszych produktów dla różnych grup wiekowych, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.
W razie dalszych wątpliwości skontaktuj się z lekarzem, farmaceutą, dietetykiem.
24 luty, 2020 — Katarzyna Wychowanek