Magnez z potasem to dwa z najważniejszych elektrolitów w organizmie. W dużej mierze warunkują one utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w ciele człowieka. Ale to nie jedyna funkcja tych pierwiastków. Pod względem ilościowym we krwi potas jest na pierwszym miejscu, zaś magnez na czwartym – łatwo można się zatem domyśleć, że ich wpływ na funkcjonowanie organizmu jest bardzo szeroki i nie powinniśmy dopuszczać do ich niedoborów. Jakie jeszcze role mają w organizmie i jak zadbać o odpowiednie spożycie magnezu i potasu?

Potas – najważniejszy z elektrolitów w organizmie człowieka

Większość potasu zgromadzonego w ciele znajduje się wewnątrz komórek, zaś tylko 2% jonów tego pierwiastka pozostaje w płynie pozakomórkowym. Taki stosunek ilościowy potasu jest istotny dla właściwego pobudzenia komórek, które ma związek na przykład z biciem serca czy przesyłaniem informacji między komórkami nerwowymi (neuronami). Wszelka komunikacja pomiędzy komórkami organizmu przebiega bowiem wskutek prawidłowego funkcjonowania tak zwanej pompy sodowo-potasowej. Jakiekolwiek zaburzenia w jej pracy mogą skutkować problemami z pracą serca, mięśni (a więc układu ruchowego) czy układu nerwowego. 

Poza tym najważniejszym wpływem potasu na organizm, opisanym powyżej, rola tego pierwiastka obejmuje także:
  • Regulację ciśnienia osmotycznego oraz ciśnienia tętniczego krwi,
  • Regulację gospodarki kwasowo-zasadowej (pH),
  • Pobudzanie wydzielania insuliny – hormonu obniżającego stężenie glukozy we krwi,
  • Wpływ na działanie wielu enzymów (w tym trawiennych i związanych z metabolizmem),
  • Regulację gospodarki wodnej organizmu.
Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na potas wynosi 40-100 mmol. Taką ilość można dostarczyć wraz z dietą, choć u niektórych osób utrata potasu z organizmu może przewyższać jego podaż, co grozi ryzykiem niedoboru tego pierwiastka (o czym można przeczytać w kolejnym akapicie). Wracając jednak do kwestii diety – warto podkreślić, że najbardziej wartościowy jest potas organiczny, a więc pierwiastek w postaci naturalnych soli potasu, łatwych do przyswojenia przez organizm. Taki rodzaj potasu można znaleźć tylko w naturalnych produktach żywnościowych lub w wysokiej jakości suplementach organicznych.

Gdzie szukać potasu?

Najlepszymi źródłami potasu organicznego w diecie człowieka są: chude mięsa, ryby (w tym dorsz, makrela, pstrąg, szprot, halibut), pełnoziarniste produkty zbożowe, grzyby (świeże i suszone), owoce (świeże i suszone, w tym banany, melony, maliny, śliwki, wiśnie, winogrona, brzoskwinie), warzywa (większość, a szczególnie ziemniaki, nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne, szpinak, koperek, natka pietruszki), soki owocowo-warzywne i produkty wędzone.

Największym problemem związanym z niedoborami potasu są zaburzenia ciśnienia tętniczego, a dokładniej zwiększenie jego wartości. Dlatego też osobom z nadciśnieniem rekomenduje się zwiększenie spożycia potasu. Do grupy ludzi o podwyższonym zapotrzebowaniu na ten pierwiastek należą też sportowcy, osoby stosujące leki moczopędne, ludzie stosujący monotonną dietę, chorzy z zaburzeniami pracy nerek. Poza właściwą dietą (bogatą w potas) warto rekomendować im dobrej jakości potas organiczny w formie suplementów organicznych.

Bio magnez – dla kogo jest polecany?

Jak wspomniano, magnez z potasem to dwa wyjątkowo ważne dla człowieka pierwiastki. Rekomendowana podaż magnezu jest dużo wyższa od potasu, bowiem średnio dorosły człowiek potrzebuje 300-400 mg magnezu dziennie. Osoby, które potrzebują go jeszcze więcej to szczególnie kobiety w ciąży i karmiące, sportowcy i ludzie żyjący w warunkach stresu i/lub wyczerpania psychofizycznego. Można zatem stwierdzić, biorąc pod uwagę obecny poziom stresu, że większość z nas narażona jest na niedobory tego pierwiastka. A jest on bardzo ważny nie tylko w kontekście gospodarki kwasowo-zasadowej. Jego rola to także między innymi:

  • udział w wielu reakcjach enzymatycznych, w tym w przemianach metabolicznych białek, tłuszczów i węglowodanów,
  • wpływ na aktywację witaminy D w organizmie,
  • działanie w procesach pozyskiwania energii z pożywienia,
  • udział w wykorzystywaniu tkanki tłuszczowej na cele energetyczne (a więc w procesie odchudzania),
  • regulowanie stężenia glukozy we krwi,stabilizacja DNA.
Zapotrzebowanie na magnez można pokrywać dietą, szczególnie gdy menu będzie bogate w takie produkty, jak: pestki dyni, kakao, migdały, kasza gryczana, orzechy laskowe, otręby pszenne/owsiane.

 Sugeruje się, że różnorodna dieta mająca 2100 kcal powinna z reguły dostarczyć wystarczającą ilość magnezu – ale co z dietami o mniejszej liczbie kalorii? Wydaje się, że osoby jedzące mniej, niż ta wartość, mogą być niestety bardziej narażone na niedobory tego pierwiastka, a nawet obu opisywanych bioskładników – magnezu z potasem.
Podobnie, jak w przypadku potasu – suplementy diety zawierające bio magnez mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zapewnić sobie odpowiednią ilość dobrej jakości magnezu. Suplementy organiczne są wyjątkowe z tego względu, że zawierają łatwo przyswajalne związki magnezu (czy też potasu). Ich biodostępność jest kilkakrotnie wyższa od podobnych produktów mniej stabilnych w środowisku chrakteryzującym układ pokarmowy, a więc zawierających trudniej wchłanialne pierwiastki.

Źródła:
Iskra M. i wsp.: Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka. Arterial Hypertension 2013, vol. 17, no 6, pages: 447–459.
Szymczyk H.: Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. (Farm Współ 2016; 9: 217-223.)
Chamienia A.: Gospodarka potasowa — podstawy teoretyczne i codzienna praktyka lekarska. Choroby Serca i Naczyń 2004, tom 1, nr 2, 97–107.
Korzeniowska K. i wsp.: Zaburzenia gospodarki potasowej (część I) Hipokaliemia polekowa – przypadki zarejestrowane przez Regionalny Ośrodek Monitorowania Działań Niepożądanych Leków w Poznaniu. Farm Współ 2011; 4: 66-72.
18 marzec, 2020 — Katarzyna Wychowanek