Niestrawność jest częstą dolegliwością dzieci, ponieważ ich układ pokarmowy jest jeszcze bardzo delikatny. Pojawia się najczęściej na skutek przejedzenia, spożycia ciężkostrawnego produktu lub nowości żywieniowej. Może tez być reakcją alergiczną (np. na skorupiaki, mleko i przetwory mleczne, czekolada, jajka, orzechy) lub nietolerancją (często laktoza lub gluten). Przyczyną niestrawności mogą być również rotawirusy, które mogą spowodować silną biegunkę i zagrozić odwodnieniem dziecka. Nie zawsze jednak maja tak ostry przebieg. Powtarzające się niestrawności mogą oznaczać zespół jelita drażliwego, mogą być też reakcją na stres. Rzadko jest objawem poważniejszej choroby, ale należy zwrócić szczególną uwagę na objawy, zachowanie i samopoczucie dziecka aby wykluczyć inne przyczyny np. zapalenie wyrostka robaczkowego (ból w prawej dolnej części brzucha) czy zatrucie pokarmowe. Wtedy koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Niestrawność czynnościowa objawia się bólem górnej części brzuszka, uczuciem dyskomfortu, ucisku i pełności w żołądku. Dziecko skarży się, że nie jest głodne po kilku kęsach, ma nudności, czasem zgagę. Dodatkowo dziecko może dostać wymiotów, biegunki, które zwykle pojawiają się nagle i bardzo szybko ustępują.

Aby nie doszło do odwodnienia, warto wówczas podać dziecku małymi porcjami elektrolity np. elektrolity z Biofarmacji SPORT&CARDIO lub SPORT&JOINTS. Można je podawać już od 6 roku życia.  Nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, słodzików, wzmacniaczy smaku, barwników, konserwantów.

W okresie wymiotów należy podawać dziecku picie często, małymi porcjami i najlepiej chłodne. Mówi się o podawaniu 2-3 łyżeczek wody co 5-10 minut. Dodatkowo należy zrobić przerwę w podawaniu pożywienia (około 4 godziny).

Po ustąpieniu tych objawów należy powoli wrócić do diety małego dziecka unikając produktów ciężkostrawnych jak również głodzenia. Warto podać dziecku jego ulubione, ale zdrowe produkty, tak by chętnie je zjadło. Z diety należy wykluczyć podejrzany produkt jeśli uważamy, że to on mógł być przyczyną niestrawności. Warto pomyśleć o konsultacji z dietetykiem żeby eliminacja produktów w diecie dziecka nie spowodowała jej zubożenia. Dostarczanie prawidłowych ilości minerałów i witamin w diecie jest przecież bardzo ważne.

Kluczowym zadaniem rodzica jest nieokazywanie przy dziecku niepokoju zaistniałą sytuacją, nie panikowanie, aby nie dokładać dziecku dodatkowego stresu. Jeżeli objawy nie miną w ciągu dnia lub jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości co do właściwego rozpoznania przyczyny niestrawności, skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Tak samo gdy ból brzucha będzie powtarzać się zbyt często. Do lekarza należy udać się również gdy dziecko wygląda blado, poci się, jest słabe, odmawia jedzenia. Gdy przestaje się bawić, nie interesuje się ulubioną bajką może to być ważny sygnał alarmowy.  
19 grudzień, 2019 — Katarzyna Wychowanek