Jak ugasić pragnienie i uczyć malucha właściwych nawyków żywieniowych
 
Niemowlę 0-6 miesięcy życia

Jeżeli maluszek jest karmiony piersią, mleko matki wystarcza całkowicie. Zaleca się aby dzieci były karmione wyłącznie pokarmem kobiecym przez pierwszych sześć miesięcy życia, Jeżeli jednak nie jest karmione mlekiem kobiecym należy podawać mu mieszankę mleczną. Nie zaleca się podawania soków czy wody, nawet podczas upałów, ponieważ mogą one znacząco obniżyć ilość przyjmowanego mleka lub preparatu zastępczego. A to właśnie one są właściwym w tym wieku źródłem niezbędnych składników pokarmowych. Ewentualnie sok przecierowy, 100%, bez dodatku cukru można podać dziecku, które przyjmuje mieszankę i rozpoczęło rozszerzanie diety po czwartym miesiącu życia.

Niemowlę 6-12 miesięcy życia

Zalecane jest podawanie do picia wody źródlanej, nisko zmineralizowanej, zawierającej poniżej 500 mg składników mineralnych w dm3 wody. Powinny być to wody niskosodowe, zawierające poniżej 20 mg sodu w dm3 wody, nisko siarczanowa. Do ukończenia przez dziecko roczku nie zaleca się soków jako napojów do gaszenia pragnienia. Można oczywiście podać, jako porcję warzyw/owoców przy posiłku i nie przekraczając 150ml dziennie.  

Małe dziecko 1-3 lat

Sugerowanym napojem dla małego dziecka jest woda pitna dobrej jakości. Można podawać już wody średnio zmineralizowane, zawierające poniżej 1500 mg składników mineralnych w dm3 wody. Soki należy podawać nie przekraczając 150ml na dzień. Dopuszczalne jest podawanie mleka typu „junior”.

Dziecko 4-6 lat

Dziecko powinno mieć już nawyk picia wody. Najlepszym wyborem jest źródlana lub naturalna woda mineralna nisko zmineralizowana i średnio zmineralizowana. Można podawać również herbaty ziołowe, owocowe, niesłodzone. Soki z kartonu i soki świeżo wyciskane zawierają dużo cukru. Możesz na to pozwolić, ale staraj się, aby dziecko wypijało maksymalnie jedną szklankę na dzień. Dobrym pomysłem może być również szklanka wody z cytryną. Dietetycy zalecają przedszkolakom 1600ml płynów w ciągu dnia.

Dziecko szkolne 7-9 lat

Najlepszym wyborem jest woda. Dla urozmaicenia smaku można dodawać: plaster cytryny, limonki, imbir, kilka listów mięty. Można podawać również napary np. z rumianku, hibiskusa, lipy, melisy i herbaty zielone, czerwone, miętowe, owocowe. Można tez podać kawę zbożową typu inka. Warto aby picie dziecko miało zawsze pod ręką, również w szkole. Dobrym pomysłem mogą być butelki wielorazowe. Sprawdź tylko aby pojemnik był lekki i nie zawierał BPA (bisfenol).
Warto porozmawiać. Spytaj swojego dziecka o ulubione smaki, o to, na co najbardziej ma ochotę. Podczas wyboru tłumacz mu dlaczego wybierasz produkty bezpieczne i sprawdzone, nie zawierające konserwantów, barwników, ulepszaczy, sztucznych zagęstników. Przeczytajcie razem etykietę: datę ważności, składy. Będzie to ważna lekcja dla szkolniaka, jeśli  wyjaśnisz mu jakich składników warto unikać, jak mogą szkodzić zdrowiu i pozwolisz wyrazić mu opinię o produktach, jakie macie w koszyku.

Dziecko szkolne 10-12 lat (dla nastolatka)

Gdy twoje dziecko wchodzi w okres dojrzewania, gwałtownie zaczyna wzrastać zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Jednak  młody człowiek w tym wieku chce sam kontrolować swoją dietę i decydować o tym, co będzie pić. Proponuj wodę i herbaty ziołowe, kompot, jogurty, maślanki, kakao, kawę zbożową na mleku.

Czy suplementy Biofarmacji mogę podawać dzieciom?

Produkty Biofarmacji zawierające naturalne minerały pochodzenia morskiego są bezpieczne dla dzieci. Występują w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie. Nie zawierają sztucznych dodatków, słodzików, wzmacniaczy smaku, barwników, środków zwiększających rozpuszczalność, musujących i konserwantów. Na przykład preparat elektrolity + sole mineralne SPORT&CARDIO (zawiera magnez, potas, cynk i sód) może być ciekawą propozycją dla dzieci trenujących sporty, przygotowujących się do zawodów. Można go przyjmować od 6 roku życia jedną saszetkę dziennie.
Podczas intensywnej nauki pomocnym okazać się może preparat z magnezem np. bioMULTIMINERAŁY +D3 (zawiera wapń, potas, magnez, cynk i witaminę D3). Suplement ten nie zawiera cukru, może być przyjmowany już od drugiego roku życia w ilości ¼ saszetki na dzień.
Jeżeli masz pytania konkretne preparaty jak i o dawkowanie naszych produktów dla różnych grup wiekowych, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

W razie dalszych wątpliwości skontaktuj się z lekarzem, farmaceutą, dietetykiem  lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. 
29 listopad, 2019 — Katarzyna Wychowanek