Kości tworzą się w życiu płodowym, ale proces ich wzrostu i prawidłowego ukształtowania najintensywniej przebiega w dzieciństwie. W młodości, podczas okresu dojrzewania organizm przy pomocy wapnia buduje szczytową masę kostną. Gdy w codziennej diecie wapnia jest zbyt mało, nasze ciało czerpie z tych zapasów, co osłabia kości i może przyczyniać się np. do zwiększenia ryzyka wystąpienia osteoporozy na starość. W dzieciństwie, podczas trwania procesów kościotwórczych, zdolność ludzkiego ciała do wchłaniania wapnia jest bardzo wysoka. W dorosłości i starości te zdolności są coraz słabsze, a przyswajanie wapnia z pożywienia coraz trudniejsze.

Jaka jest rola wapnia?
  • zapewnia prawidłowy wzrost kości, o mocnej strukturze zmniejszając ryzyko złamań i urazów,
  • jest niezbędny dla zdrowych zębów,
  • jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca i całego układu sercowo-naczyniowego,
  • wpływa na poprawną pracę układu nerwowego,
  • aktywuje hormony i neurotransmitery,
  • wpływa na prawidłowe działanie mięśni, reguluje skurcz mięśni,
  • bierze udział w krzepnięciu krwi.
Jakie inne minerały i witaminy wpływają na rozwój kośćca?
  • MAGNEZ
Koniecznie należy zwracać uwagę na poziom magnezu w diecie Twojego dziecka. Magnez wspiera procesy kościotworzenia i pomaga w uzyskaniu odpowiedniej szczytowej masy kostnej. Produkty magnezowe Biofarmacji to: bioMagnez 300mgbioMagnez 500mgbioMagnez Premium z witaminami B6, B12 i cynkiem oraz bioMagnez z Morza Martwego DEAD SEA z witaminami B6 i B12. Artykuły, które szczegółowo dotyczą magnezu: Suplementacja magnezu jesieniąMagnez dla kobiet w ciąży.
  • Witamina D
Niedobór witaminy D utrudnia wchłanianie wapnia. Należy dbać o to, by cała rodzina miała dostęp do tej witaminy: poprzez ekspozycję na słońce i/lub suplementację. Produktem Biofarmacji zawierającym witaminę D są bioMultiminerały + D3. Interesujący artykuł o witaminie D tutaj: Zimą brakuje nam słońca - witamina D.

Jak sport i ruch może wpłynąć na rozwój kości?

Bardzo ważny dla rozwoju prawidłowej postawy u dzieci i młodzieży jest ruch i uprawianie sportu. Dzięki nim większa ilość wapnia może odłożyć się w kościach. Badanie z 1994 roku (Welten, Kemper) wykazało, że bardzo duży wpływ na rozwój kośćca i osiągnięcie wysokiej szczytowej masy kostnej u nastolatków jest aktywność fizyczna z obciążeniem. Idealnym połączeniem byłoby spożycie dużej ilości wapnia i uprawianie sportów aby dzieci i młodzież mogły zrobić zapasy w kościach na całe późniejsze życie.

Wapń w suplementach Biofarmacji

W ofercie Biofarmacji posiadamy kilka preparatów zawierających wapń. Możemy polecić preparat SPORT&JOINTS – elektrolity i sole mineralne dla dorosłych i młodzieży, a także dzieci, które ukończyły 6 rok życia, aktywnie uprawiających sport i aktywność fizyczną. Oprócz wapnia 120 mg zawiera również glukozaminę, a także inne minerały: sód, magnez, potas i cynk. Ten elektrolityczny roztwór węglowodanów wspiera cały układ ruchu – kości, mięśnie, chrząstki, a także naturalne procesy regeneracyjne i wytrzymałość organizmu.

Kolejnym preparatem wartym uwagi są bioMULTIMINERAŁY +D3 – które oprócz szeregu wartościowych minerałów z Morza Martwego jak potas i cynk, zawierają również niezbędny dla kości wapń 520mg i witaminę D3, która poprawia jego wchłanianie, oraz dodatkowo magnez, który również bierze udział w procesach utrzymania zdrowych kości. Ten preparat mogą przyjmować weganie i wegetarianie. Można go podawać również dzieciom już od 2 roku życia ¼ saszetki.

Oba preparaty są bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

Suplementy Biofarmacji występują w formie proszku do rozpuszczania w wodzie, soku, smoothie. Nie zawierają konserwantów, sztucznych dodatków technologicznych, barwników, środków musujących i innych „ulepszaczy”.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, farmaceutą, dietetykiem. Preparat nie jest zamiennikiem zróżnicowanej diety. Dla zdrowia ważna jest odpowiednia dieta i zdrowy styl życia.
16 marzec, 2020 — Katarzyna Wychowanek