Bez wody nie ma życia, potrzebujemy jej żeby normalnie funkcjonować. Bez jedzenia człowiek jest w stanie przetrwać nawet 70 dni, bez wody, maksymalnie 7. Zależy to od zdrowia, odżywienia i nawodnienia. Woda to najważniejszy składnik organizmu.

Woda nie dostarcza naszemu ciału znaczących ilości substancji, nie ma cukru, nie ma kalorii. Musimy jednak dostarczać ją w sposób ciągły, ponieważ  nasz organizm nie potrafi zmagazynować większych ilości. Czysta woda powinna być głównym źródłem płynów w naszej codziennej diecie i stanowić około 60-80% tego, co pijemy w ciągu dnia. Prawidłowe nawodnienie korzystnie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie.

Do czego potrzebujemy wody?

Woda jest składnikiem wszystkich komórek, tkanek i płynów ustrojowych. Jej zawartość w ciele człowieka stanowi około 75% całkowitej masy ciała (noworodki, niemowlęta, dzieci do 2 roku życia – 75-78%, dorośli – średnio 60-65%, w wieku podeszłym – 45% ). Zależy to do wieku, płci oraz zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Dzięki niej zachodzą wszystkie procesy fizjologiczne.
Woda jest niezbędna do prawidłowego trawienia, miedzy innymi w formowaniu pokarmu, przełykaniu, bierze aktywny udział w transportowaniu składników odżywczych z pożywienia i produktów przemiany materii do narządów i komórek, transporcie metabolitów do wątroby i nerek, a także pomaga oczyszczać organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Brak odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym oraz w żółci zaburza proces trawienia. Woda reguluje temperaturę ciała, umożliwia właściwą ruchomość stawów. Jest niezbędna dla wielu procesów metabolicznych. Pełni funkcję nawilżającą i zabezpieczającą, między innymi chroni gałkę oczną, mózg, rdzeń kręgowy, rozwijający się płód. Wpływa również na wygląd naszej skóry. Im jest ona lepiej nawodniona, tym jest bardziej sprężysta i odporniejsza na czynniki zewnętrzne.

Ile wody należy wypijać?

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przeciętny człowiek powinien dostarczyć około 30ml wody na kilogram masy ciała. Większość dietetyków zaleca dorosłym picie w ciągu dnia około 2 litrów wody. Jednak ci, którzy wykonują prace fizyczne, ćwiczą, żyją w cieplejszym klimacie mogą potrzebować nawet 4 litrów. Zapotrzebowanie człowieka na wodę jest sprawą bardzo indywidualną, najlepiej samodzielnie wyliczyć korzystając z różnych wzorów i dopasowując do swoich potrzeb. np.  na jedną przyjmowaną kalorię 1ml wody. Oznacza to, że osoba, która spożywa 2500kcal powinna wypić 2,5 litra wody dziennie (w bilansie wodnym sumujemy wszystkie spożyte pokarmy, które zawierają wodę plus płyny dostarczone w postaci napoju).
Należy pod uwagę wziąć również aktywność fizyczną danej osoby, warunki atmosferyczne, ilość i jakość spożywanego pokarmu.
Można też spróbować posłuchać swojego organizmu, mechanizmy nerwowe takie jak pobudzanie ośrodka pragnienia powinny nas informować o zapotrzebowaniu na wodę, choć odstęp czasu pomiędzy pojawieniem się tego uczucia i wypicia napoju, a uzupełnieniem zapotrzebowania, jest dość długi. Powinniśmy dążyć do tego aby bilans przyjętej i wydalonej wody równoważył się. Wyjątkiem jest dodatni bilans występujący u kobiet będących w ciąży oraz w okresie wzrostu dzieci i młodzieży.

Kiedy potrzebujemy więcej wody?

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz ze wzrostem temperatury otoczenia. Kiedy staje się wyższa niż temperatura naszego ciała, z powierzchni skóry zaczyna parować woda w postaci potu. Dzięki temu organizm reguluje swoją temperaturę. Właściwe nawodnienie pomaga zapobiegać przegrzaniu naszego ciała. Przebywanie w niskich temperaturach również wymaga od nas, abyśmy dostarczyli organizmowi więcej wody na skutek wyższego wydatku energetycznego. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta na dużych wysokościach, z każdym wydechem tracimy wodę w postaci pary wodnej.
Kiedy z różnych przyczyn zaczynamy dostarczać więcej kalorii z pożywienia, aby zmetabolizować większą ilość składników odżywczych, musimy dostarczyć więcej płynów. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego – zarówno przy pracy czy też podczas uprawiania sportu – tracimy znacznie więcej wody z wydychanym powietrzem i przez pocenie wraz z elektrolitami.
Więcej wody potrzebują sportowcy, kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby na diecie, cukrzycy. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta również w chorobach nerek, osteoporozie, podczas gorączki jak również podczas zatrucia pokarmowego z biegunką.

Jak pić wodę?

Wodę należy pić często, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia, małymi łyczkami i najlepiej nie więcej niż szklankę wody na raz. Wypicie jednorazowo dużej ilości wody wypłukuje mikroelementy i witaminy. Dodatkowo obciąża cały układ krążenia i serce. Jeżeli już się tak stało, że mamy obniżony poziom minerałów w organizmie, można je uzupełnić razem z produktami Biofarmacji np. SPORT&CARDIO, czyli elektrolitycznym roztworem węglowodanów pomagającym lepiej absorbować wodę i zawierającym wiele cennych minerałów: magnez, potas i cynk.

Jaką wodę najlepiej pić?

Bardzo duże znaczenie ma to, po jaką wodę sięgamy. Kiedy odczuwamy wzmożone pragnienie, pojawia się chęć sięgnięcia po cokolwiek, co nadaje się do picia. Powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na skład napoju. Na przykład picie tylko wody źródlanej podczas upałów lub wysiłku fizycznego nie dostarcza odpowiedniej ilości minerałów. Już lepiej wtedy sięgnąć po wodę mineralną, która dostarcza niektórych składników mineralnych lub rozpuścić w wodzie minerały z Biofarmacji np. wspomniany wcześniej SPORT&CARDIO. Suplement ten jest przygotowany w specjalnych optymalnych proporcjach dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów i uzupełnienia niedoborów mineralnych, elektrolitowych i węglowodanowych.
Warto pić wody zróżnicowane i bardzo uważnie czytać etykiety. Wody mineralne występują w różnym stopniu mineralizacji i o różnej zawartości minerałów. Pijmy wodę świeżą. Jeżeli jest to woda z butelki, zwróćmy uwagę na to aby została wypita maksymalnie kilkanaście godzin po otwarciu.

Podsumowując, warto powtórzyć - pamiętajmy o tym, żeby pić wodę. Zapewnimy dzięki temu prawidłowe funkcjonowanie organizmu, pomożemy ciału oczyścić się z toksyn, zachować prawidłową wagę, zdrowe narządy wewnętrzne, piękną skórę. Będziemy też mieć lepsze samopoczucie.
16 grudzień, 2019 — Katarzyna Wychowanek