Nowy Rok 2020 zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu osób oznacza on nowy początek, zmianę przyzwyczajeń i stylu życia. Z danych CBOS z 2019 roku wynika, że ponad połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jeżeli również i ty należysz do tej grupy, a twoim pragnieniem jest zmienić styl życia na zdrowszy, cieszymy się razem z tobą, gratulujemy dobrego pomysłu i wspieramy życząc wytrwałości.

Mocne postanowienie poprawy czasami nie wystarczy, tak łatwo jest odpuścić i wrócić do swoich dawnych nawyków. Aby żyć zdrowiej trzeba będzie dokonać zmian, nie musi być to od razu rewolucja. Zdecydowanie łatwiej jest dotrzymać postanowień, które wprowadzamy stopniowo, a nie radykalnie. Małe kroczki i być może niezbyt duża ilość postanowień na raz, albo nawet tylko jedno, ale wprowadzone do końca, pozwoli ci uwierzyć w siebie, że się da, że się uda i że jesteś w stanie nad tym panować. Pozytywna zmiana, która na stałe zagości w twoim życiu, da ci wiele satysfakcji i z pewnością zmotywuje do dalszego ulepszania swojego życia.

Poniżej nasze podpowiedzi jakie postanowienia można wybrać, jak krok po kroku zaplanować zmiany na lepsze w Nowym Roku. Być może zainspirujesz się którymś z nich i wymyślisz postanowienie idealne dla siebie na 2020 rok.

1. zacznij dzień od zdrowego śniadania (proteiny + węglowodany + składniki mineralne + witaminy),
2. zwiększ ilość wypijanej wody do 1,5 litra - 2 litrów,
3. zmniejsz ilość lub zrezygnuj zupełnie ze słodzonych napojów,
4. wypijaj szklankę wody od razu po obudzeniu (powinna być letnia lub ciepła, może być z cytryną),
5. zaraz po szklance wody zrób ćwiczenia rozciągające, gimnastykę poranną choć 5 minut,
6. wprowadź do diety ryby, minimum raz w tygodniu,
7. używaj kremu ochronnego przed słońcem na co dzień,
8. rzuć palenie,
9. ogranicz alkohol,
10. zamień windę na schody,
11. wysypiaj się 7 - 9 godzin,
12. zamień krótkie podróże samochodem na rower lub spacer,
13. minimum dwa razy w tygodniu uprawiaj sport przez co najmniej 30 minut,
14. w każdy weekend lub gdy masz więcej czasu idź na długi spacer,
15. nie podjadaj przed komputerem, tabletem, smartfonem,
16. gotuj częściej w domu, staraj się by posiłki były przemyślane i zdrowe, w razie wątpliwości skorzystaj z pomocy dietetyka,
17. zamień niezdrowe słodkie i słone przekąski na owoce, orzechy i inne nieprzetworzone produkty,
18. z pieczywa wybieraj produkty pełnoziarniste,
19. postaraj się zjeść codziennie jakieś zielone warzywo (szpinak, jarmuż, sałatę, brokuł, brukselka),
20. dokładnie przeżuwaj produkty podczas posiłku,
21. siedź mniej, rób gimnastykę podczas pracy na komputerze lub odchodź od niego co najmniej raz na godzinę, dodaj do tego gimnastykę wzroku, patrz przez chwilę w dal,
22. badaj swoje piersi, samodzielnie i u lekarza,
23. pamiętaj o corocznej cytologii,
24. raz w roku wykonaj podstawowe badania diagnostyczne: morfologia krwi z rozmazem, OB, ogólne badanie moczu, poziom glukozy i enzymów wątrobowych oraz u palaczy papierosów RTG klatki piersiowej (w dwóch projekcjach: tył/przód oraz bocznej).


Jak wytrwać w postanowieniach?

Przede wszystkim musi być możliwe do zrealizowania, realne i dostosowane do ciebie. Jeżeli plan na zmianę będzie kosztować wiele wyrzeczeń, wiele wysiłku, będzie go dużo trudniej wprowadzić w życie. Być może miałeś już jakieś postanowienie, które udało się zrealizować. Zastanów się czy są jakieś okoliczności lub motywatory, które pomogą ci wytrwać. Może słuchanie energetycznej muzyki, mów motywujących lub oglądanie na Instagramie sportowców i trenerów. Jeżeli znasz to coś, co pomaga ci wykrzesać z ciebie dużo więcej, nie wahaj się z tego korzystać.

Zaplanuj. Jeżeli wymyślisz swoje postanowienie, zapisz je. Możesz je zanotować w prywatnym miejscu np. w kalendarzu, gdzie często zerkasz albo powiesić na ścianie w pokoju czy lodówce, tak żeby widział je cały świat. Sam wiesz czy motywacja wewnętrzna czy zewnętrzna działa na ciebie najlepiej.

Plan dnia również nie sprzyja niektórym postanowieniom. Jeżeli wstajesz do pracy o 5 czy 6 rano trudne może stać się wprowadzenie porannej gimnastyki. Nie zrażaj się i nie rezygnuj z ruchu. Trening, basen, siłownię możesz wyznaczyć sobie na wieczór po przyjściu z pracy lub w weekendy. Wystarczy zacząć ćwiczyć dwa razy w tygodniu żeby zobaczyć naprawdę dobre rezultaty.

Nie zmuszaj się jeżeli jest to dla ciebie niemiłe. Masz postanowienie że będziesz jeść ryby raz w tygodniu, chociaż ci nie smakują? Tak samo zielone warzywa czy jakikolwiek inny zdrowy produkt, który koniecznie chcesz mieć w swojej diecie? Nie ma to najmniejszego sensu. Składniki odżywcze, minerały czy witaminy można dostarczyć innymi produktami lub suplementacją np. produktami Biofarmacji. Nie zmuszaj się do jedzenia tego czego nie lubisz. Wybierz zdrowe i smaczne alternatywy.

Realizacja postanowienia powinna być odczuwalna i dawać satysfakcję. Rezygnujesz ze słodyczy, choć zjadasz kawałek ciasta tylko u cioci na imieninach? Zastanów się czy takie postanowienie da ci jakiekolwiek rezultaty, zadowolenie z siebie. Może lepiej wybrać coś, co pozwoli poczuć, że jesteś skuteczny i wytrwały i pomoże we wprowadzaniu kolejnych postanowień.

Nie rób sobie presji w chwilach słabości. Nagła choroba, wyjazd czy złe samopoczucie może popsuć harmonogram treningu czy inne plany. Dążenie do realizacji postanowienia to droga, która będzie pełna porażek i sukcesów. To naturalne, że odczuwasz smutek, że coś się nie udało, że nie wytrwałeś w postanowieniu ze swojej winy lub zaważył na tym jakiś czynnik niezależny od ciebie. Kiedy chwilowe zawirowanie minie, zacznij od nowa, wróć do postanowienia i dalej je kontynuuj zamiast je porzucać.

Nie zrażaj się opiniami innych. Ludzie wokół ciebie mogą podziwiać twój wysiłek i wytrwałość, ale może być też zupełnie odwrotnie. Może usłyszysz kilka gorzkich słów, czasem nawet z zazdrości albo po prostu z nieświadomości, że działają demotywująco. Jeżeli jednak jesteś pewien tego, co robisz, masz pełne przekonanie do zmiany, żadne słowa nie złamią twojej woli.

Szukaj motywacji, choć przede wszystkim myśl o sobie i o tym jak wiele dobrego robisz dla siebie i swojego organizmu. Postanowienie to nie kara, udręka czy wielkie wyrzeczenie. To raczej zabawa, sprawdzenie samego siebie, swojej wytrwałości i dążenia do celu. Zastanów się czy jeśli twoje postanowienie uda się zrealizować to poczujesz się szczęśliwy? Pozytywne nastawienie to klucz do osiągnięcia sukcesu.  

Cały zespół Biofarmacji trzyma kciuki za twoje zdrowe postanowienia noworoczne. Życzymy ci aby udało ci się zrealizować to, co zamierzyłeś.
30 grudzień, 2019 — Katarzyna Wychowanek